Türkiye’nin ilk yerli ve milli gemoloji laboratuvarı GLT ve İKO Ayarevi, Borsa İstanbul’dan aldığı yetkiyle değerleme için getirilen ilk parti taşları inceledi.


İstanbul Kuyumcular Odası (İKO),  sektör için yeni bir hizmet daha başlattı. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle kurulan Türkiye’nin ilk yerli ve milli laboratuvarı GLT ve İKO Ayarevi, Borsa İstanbul’dan aldığı yetkiyle ithal edilen kıymetli taşlar için değerleme hizmetine start verdi.  Bu kapsamda, kıymetli taşlar, değer tespiti (takdiri) için İstanbul Kuyumcular Odası’na gelmeye başladı.


İKO’ya gelen ilk parti taşların mührünü İKO Dış Ticaret Departmanı Yetkilisi Egemen Ercan açtı. Taşların ilk teslimatında İKO Genel Sekreteri Ali Ramazan Şanto ve Türkiye Gemoloji Laboratuvarı görevli gemolog Emre Günay da yer aldı. İlk kabulün ardından sektörden gelen taşlar, detaylı inceleme için GLT’ye getirildi. GLT’nin konusunda uzman gemologları tarafından incelenen taşlar, kısa süre içerisinde değer tespiti yapılarak sektör firmasına teslim edildi.23.07.2017
Goldnews