Norayr İşler başkanlığındaki İKO Yönetimi’nin Borsa İstanbul’la sürdürdüğü görüşmeler sonucunda, İKO GLT ve Ayarevi, kıymetli taşlar konusunda değerleme hizmeti veren kuruluş olarak kabul edildi.  İKO Başkanı İşler’in talebiyle Borsa İstanbul, değerleme fiyatlarında da  % 50 indirim yaptı.

Nesim AKIN

Türkiye kuyumculuğunun hizmet deyince ilk akla gelen kurumu olan İstanbul Kuyumcular Odası (İKO), hem yurt için de hem de yurt dışında gururla temsil ettiği sektöre yeni bir hizmet kapısı daha açmanın mutluluğunu yaşıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan (İSTKA) aldığı destekle Türkiye’nin ilk yerli ve milli gemoloji laboratuvarı GLT’yi kuran İKO,  laboratuvarda yeni bir hizmeti daha başlatıyor. Kuyumcular Odası, Borsa İstanbul’dan aldığı özel yetkiyle; artık pırlanta, renkli taşlar ve mücevher sertifikasyon hizmetinin yanı sıra GLT’ de ithal edilen taşların kıymet (değer) takdirini de yapacak. İKO Başkanı Norayr İşler’in Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’la uzun bir süredir sürdürdüğü görüşmeler ışığında İKO GLT Laboratuvarı ve İKO Ayarevi, kıymetli taşlar konusunda değerleme hizmeti veren kuruluş olarak kabul edildi. Ayrıca, İKO Yönetimi’nin talebiyle Borsa İstanbul, değerleme fiyatlarında da % 50 indirim yaptı.


GLT’nin sektöre hizmet vermesinin ardından Borsa İstanbul Yönetimi’yle birçok kez bir araya gelerek bu konuyu aktaran Norayr İşler başkanlığındaki İKO Yönetimi, geçtiğimiz şubat ayı içerisinde Borsa İstanbul (BİST) Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’ı ziyaret etti. İKO Başkanı Norayr İşler ve Başkan Yardımcısı Can Gezer, bu ziyarette dış ticarette sektörün referans kuruluşu olan ve Türkiye’nin ilk gemoloji laboratuvarını kuran İKO’ya ithal edilen mücevher taşları için değerleme hizmeti verilmesini istemişti. İşler, bu görüşmenin ardından da BİST Başkanı Himmet Karadağ’la dirsek temasını sürdürdü ve değerleme hizmeti yetkisinin verilmesi yönündeki talebi yineledi. İKO ve BİST arasında kurulan samimi iletişim köprüsü ve Kuyumcular Odası’nın piyasadaki yetkinliği ışığında Borsa İstanbul Yönetim Kurulu, son yaptığı toplantıda İstanbul Kuyumcular Odası’na değerleme hizmeti yetkisi verilmesini karara bağladı. Aynı kararda değerleme hizmetinde indirime de gidildi. Bu gelişmeyle ihracat ve ithalat için expertiz raporu alan, kıymetli madenlerin ayar kontrolünü yapan ve pırlanta, renkli taşlar ve mücevherlerine sertifikasyon hizmeti için İKO’ya gelen sektör mensupları; artık ithal ettikleri kıymetli ve yarı kıymetli taşların değerleme tespitini (hizmetini) yapabilecek. 


İşler: Sektörümüze hayırlı olsun!

İKO Başkanı Norayr İşler,  “İstanbul Kuyumcular Odası, ithalat ve ihracatta ekspertiz raporu veren dış ticaret birimi, ayar evleri ve bilirkişi hizmetiyle Türkiye’de değerleme işinin tartışmasız lider kuruluşu… Ayrıca, bu uzmanlığımız Kalkınma Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nın hibe desteğiyle faaliyete geçen ilk yerli ve milli gemoloji laboratuvarı GLT’yle taçlanmış oldu. İKO GLT ve Ayarevi’nin ithal edilen taşlara değerleme hizmeti verilmesine katkı sağlayan Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Sayın Himmet Karadağ ve değerli yönetimine teşekkür ediyoruz.” dedi.

23.07.2017
Goldnews